Jindřichův Hradec +420 384 321 324 Valašské Meziříčí +420 571 620 229
Navštivte naši Facebookovou skupinu. Najdete tam rady, tipy a inspiraci nejen od nás, ale také od ostatních zahrádkářů.

Září – nejen sklizeň, ale i výsadba

Sklízíme jádroviny, peckoviny, vinnou révu, ale i léčivé plody – Jeřáb, Aronie, Rakytník, Klanoprašku, atd. Pokračujeme se sklizní zeleniny (rajčata, cibule z výsevů, tykve, melouny). Sklízíme hlízy mečíků a květiny určené k sušení.

V září ale i vysazujeme a vyséváme!!!

  • Na jaře kvetoucí cibuloviny (tulipány, narcisy a další drobné cibuloviny). Nezapomeňte na moření – předcházíte napadení háďátky i houbovitým hnilobám (např. Sulka).
  • Trvalky – můžeme nyní většinu z nich sázet, přesazovat a dělit trsy.
  • Začátkem září vysazujeme dvouletky – macešky, pomněnky a sedmikrásky.
  • Vyséváme zeleninu pro letošní sklizeň – vyrůst ještě stihnou rané ředkvičky a raný salát.
  • Vyséváme špenát, listovou petržel, mangold, kerblík, kozlíček polníček, které sklízíme na jaře.
  • Vysazujeme jehličnany (konifery) a stálezelené dřeviny – můžeme nakoupit i rostliny s kořenovým balem. Po výsadbě zaléváme, aby dřevina do zimy zakořenila.
  • Zakládáme trávníky – je nejvyšší čas, dny jsou ještě dost teplé na to, aby semeno vyklíčilo a do zámrazu dobře zakořenily rostliny. S výsevem nečekáme déle než do poloviny září.

 

Kdo chce během zimy sklízet pažitku, přesadí nyní několik trsů do kořenáčů. V nich je třeba nechat pažitku lehce promrznout. Po přenesení do tepla a zalití začne narůstat. I ostatní bylinky můžete vysadit do květináčů. Během září ukončíme letní pobyt v zahradě všem letněným pokojovým rostlinám. Zkontrolujeme, zda si domů s nimi nepřenášíme některé choroby a škůdce.

 

Jindra Zvěřinová,

Vedoucí úseku zahrada Valašské Meziříčí