Pokud nechcete být odkázáni na odrůdy, které jako předpěstované sazenice koupíte, pak je v březnu nejvyšší čas na předpěstování vlastní sadby rajčat. (předpěstování sazenic trvá 1,5–2 měsíce) V menším množství zvládnete sazenice vypěstovat i v domácích podmínkách. Jen musíte počítat s prostorem, který sazenice obsadí přibližně do poloviny května.
Semena před výsevem namočíme do roztoku lignohumátu. Někdo doporučuje namáčet 2 hodiny, ale je možné nechat semena v roztoku i do druhého dne. Před výsevem je ale dobře osušíme. Zbylý roztok využije k rosení a zálivce rostlin.
Semena vyséváme řídce na zahradnický substrát pro výsev a množení (nejlépe propařovaný), aby rostliny měly dostatečný prostor pro vytváření kořenů. Výsev lehce zasypeme pískem, nevadí, když osivo bude vidět. K výsevům můžeme použít speciální výsevní miniskleník. Pro první zálivku můžeme použít roztok fungicidu (Magnicur Energy) jako preventivní ošetření proti půdním houbovým patogenům.
Můžeme využít výsev přímo do rašelinových tablet – Jiffy vložíme do misky, nebo pařníku a zalijeme vodou a necháme ji nabobtnat (nejlépe v odstáté vodě přibližně 5 minut). Pak už můžeme vysévat.
Pro klíčení jsou vhodné vyšší teploty (22 – 24 °C). Po vyklíčení je důležitý dostatek rozptýleného světla. Proto zvolíme co nejsvětlejší místo (okenní parapet, pokud možno bez ostrého slunce a zastínění záclonami). Teplotu můžeme snížit na 18 – 20 °C.
Když se objeví dva pravé listy, je vhodný čas sazeničky přepíchnout (přepikýrovat) do kelímku či malého květináče o rozměrech minimálně 8 x 8 cm. Zvolit můžeme květináč plastový nebo lisovaný z rašeliny. Už do substrátu na přepichování přidáme SYMBIVIT ZELENINA®, ten obsahuje mykorhizní houby, které umožňují lepší příjem vody a živin (zejména fosforu a draslíku) a jejich efektivnější dodání rostlinám především v období zrání plodů. Od 3. týdne můžeme rostliny přihnojovat slabým roztokem plného hnojiva.
Před výsadbou je vhodné sadbu otužovat po dobu až dvou týdnů. Otužování spočívá v pozvolném snižování teploty větráním a snižování úrovně závlahy.
Kvalitní sadba u tyčkového rajčete by měla mít výšku 20–25 cm, asi 8 pravých listů a již vyvinuté první květenství. U keříčkové odrůdy jsou sazenice obvykle menší, mají 4 pravé listy a výšku 10–15 cm.
Předpěstované sazenice vysazujeme ve druhé polovině května, jakmile pomine nebezpečí pozdních jarních mrazíků. S určitým rizikem lze vysadit rajčata již začátkem května, pak je ale vhodné je na přechodnou dobu několika týdnů zakrýt netkanou textilií.
Pěstovat můžeme keříčkové odrůdy, které sice nepotřebují oporu a vylamování zálistků, v porovnání s tyčkovými odrůdami však mají obvykle nižší kvalitu plodů.
Odrůdy tyčkové oporu potřebují a vyžadují pravidelné odstraňování zálistků.