Rod Ficus zahrnuje okolo 1.000 druhů od rostlin stromovitého (F. elastica, benjamina, lyrata,), převislého (F. pumila, radicans), keřovitého typu (F. diversifolia) nebo liány tzv. škrtiče, které ovinou kmen hostitelského stromu (F. benghalensis). Pocházejí z tropů a subtropů západní Afriky, Austrálie a z Indie.
Stanoviště: světlé stanoviště bez přímého slunce
Teploty: ideální je běžná pokojová teplota, neměla by klesnout pod 15°C, v zimě by neměla být vyšší než 24°C
Půda: běžný substrát pro pokojové rostliny
Zálivka: zaléváme ne příliš studenou vodou, po částečném vyschnutí substrátu. Dejte si pozor na přelévání. Svrchní část zeminy potřebuje mezi dalším zalitím proschnout. Když strčíte prst do zeminy a cítíte v květináči stále vlhkou půdu, ještě se zalitím počkejte. V zimě při kratším dnu zálivku ještě omezíme.
Vlhkost vzduchu: v létě a v teplé místnosti rostlinu často rosíme. Květináč s rostlinou umístíme do misky s vlhkými oblázky. Nezapomínejte odstraňovat prach z listů, ať mohou lépe „dýchat“.
Hnojení: hnojíme 2x měsíčně
Přesazování: Přesazujeme na jaře tehdy, kdy kořeny začínají prorůstat květináč. Určitě nezapomínejte na drenážní vrstvu, která zabrání, aby rostlina stála ve vodě.
Tip: zaštípnutím vrcholových výhonů rostlině pomůžeme k bohatšímu rozvětvení. Seřezávání: fíkus seřezáváme podle vlastních požadavků na jeho velikost. Doporučujeme seříznout stonek přímo pod listem, řez vedeme odspodu směrem nahoru. Po seříznutí začne z řezu vytékat mléčná šťáva.
Problémy:
- Pokud rostlině žloutnou okraje listů a opadávají některé spodní listy, chybí jí výživa. Dbáme proto na správné hnojení.
- Příčina opadávání listů je u jednotlivých druhů různá. Ficus elastica shazuje listy při přelití nebo při příliš nízké teplotě v zimě. F. benjamina opadávají listy při nedostatku světla. Rovněž průvan jim nesvědčí.
- Suchý vzduch a příliš teplé místo přináší napadení sviluškami a třásněnkami.
Ficus elastica (f. pryžodárný „gumovník“) – kultivary Decora, Black Prince, Tricolor, Robusta, Tineke
Ficus lyrata (f. lyrový, houslový) – snese i horší osvětlení. Musíme ovšem počítat s tím, že jeho velké listy se budou obracet za světlem. Rostlinou v takovém případě otáčíme. Kultivar Bambino – dosahuje menšího vzrůstu a tvoří menší listy

Ficus binnendijkii – odolný, snese i horší osvětlení
Ficus benjamina (f. drobnolistý) – na světlé stanoviště, odolný vůči suchu díky kožovitým listům, citlivý na průvan
Ficus triangularis – je odolnější než f. benjamina
Ficus pumila (f. „plazivý“) – vydrží i ve stínu, plazivý nebo převislý, vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost, do terárií
Ficus benghalensis (f. banyán) – „škrtič“ liána, která v pokoji přestává růst, když nemá dostatek světla
Ficus cyathistipula – suchý vzduch snáší lépe než jiné fíkusy, snese i poměrně tmavé místo, dobře snáší změny teplot, stejně jako přemokření nebo nedostatek vláhy
Ficus microcarpa / ginseng (f. maloplodý) – pěstovaný jako bonsai
