– RODODENDRON SIMSII, indická azalka
Původ: pokojová azalka označovaná také jako indická – RODODENDRON SIMSII pochází z Číny a Tchaj-wanu. První azalky se k nám dostaly v 19. století jako vyšlechtěné hybridy.
Charakteristika: pokojové azalky jsou malé opadavé rostliny 20–30 cm velké, které nádherně kvetou. Mají tmavě zelené drobné vejčité listy. Pěstují se jako interiérové. Naše zimní klima by nepřežily.
Květ: Setkáme se s mnoha kultivary v barvách bílé, růžové, lososové, červené nebo fialové, nechybí ani kombinace barev. Ani v době největšího rozkvětu nevoní. Kvetou od ledna do května nebo od října do prosince. Od rozvití prvních poupat kvete přibližně 2 měsíce dle okolních podmínek. Pokud budeme odkvetlé květy pravidelně odstraňovat, podpoříme tím násadu nových poupat a prodloužíme tak dobu kvetení. Navíc se po odstranění odkvetlých částí netvoří semena a rostlina se tak nevysiluje. Po odkvětu rostliny mírně zaštípneme, tím se bude azalka více rozvětvovat.
Pěstování:
- Světlo: potřebuje dostatek rozptýleného světla, ostré přímé slunce ji může popálit
- Teplota: azalka je chladnomilnou interiérovou rostlinou. V období růstu a v době, kdy tvoří poupata, jí stačí teplota kolem 7-15 °C. V plném květu může být teplota vyšší – mezi 18-20°C. Ideální je umístit ji na okenní parapet v chladnější místnosti, kde se netopí. Postavit azalku přímo nad topení zkrátí dobu květu a azalku vyčerpá.
- Voda: zemina by neměla vyschnout ani být přemokřená. Substrát by měl být stále mírně vlhký. Stačí ji zalévat 2x – 3x týdně menším množstvím vody. V létě by se měla zalívat každý den. Přebytečnou vodu z podmisky je nutné vždy vylít. Voda by měla být měkká a rozhodně by neměla obsahovat vápník! Nejvhodnější je dešťová voda. Popřípadě odstátá převařená voda bez vápenatých usazenin.
- Vlhkost: má ráda vyšší vzdušnou vlhkost a nesnese suchý vzduch. Je vhodné ji pravidelně rosit na listy
- Substrát: jedná se o kyselomilnou rostlinu. Azalka potřebuje především lehkou, propustnou a výživnou půdu. Ideální pH je v rozmezí 5 – 6,5.
- Hnojení: hnojíme od jara do podzimu hnojivem na azalky. Vhodné je hnojivo bohaté na draslík a železo a nesmí obsahovat vápník.
- Přesazování: pokud je v těsném květináči, tak bohatěji kvete. Stačí ji přesadit jednou za 2-3 roky do mělčí jen o trochu větší nádoby.
- Množení: Azalku můžeme množit řízkováním
Nemoci: při správné péči je velice odolná. Přílišná zálivka může způsobit uhnívání kořenů. Vápenitá voda zase žloutnutí listů. Pokud rostlina kvete příliš krátce, může být viníkem příliš suchý teplý vzduch a nedostatek vody. Na azalkách můžete najít i mšice, molice nebo pilatky. Proti nim je nejúčinnější chemický postřik.