Jindřichův Hradec +420 384 321 324 Valašské Meziříčí +420 571 620 229

Okrasné trávy

05.06.2023

Okrasné trávy zahrnují širokou škálu barev a výšek, a dokáží růst na nejrůznějších stanovištích od suchých po podmáčené půdy, na plném slunci i v naprostém stínu.

Výsadba: nejlépe vysazovat od počátku května, protože většina travin raší později. Před zimou by měly být dobře zakořeněné. Při výsadbě bychom měli respektovat původní úroveň půdy v kontejneru a nikdy, zejména v případě trsnatě rostoucích druhů, je nevysazujeme hlouběji.

Péče: stříháme a upravujeme na jaře. Při podzimním sestříhání hrozí, že voda a sníh zatečou do dutých částí a způsobí uhnívání rostlin.

Nízké okrasné trávy

Kostřava (Festuca)

Dosahuje výšky okolo 30 cm. Vytváří husté kompaktní polokulovité trsy s úzkými listy stříbrné, modrozelené a zelené barvy. Jsou velmi nenáročné, spokojí se i s chudou, písčitou či štěrkovitou vysýchavou půdou. Je tolerantní vůči suchu. Dobře snáší i extrémní podmínky. Potřebují plné slunce. Je plně mrazuvzdorná. Kostřavy jsou vhodné i do skalek a květináčů.

  • kostřava sivá (Festuca glauca), kostřava popelavá (Festuca cinerea), kostřava zelená (Festuca gautieri)
Bika (Luzula)

Tato stálezelená okrasná tráva tvoří husté polokulovité trsy. Listy jsou širší, sytě zelené barvy a na podzim mají bronzový odstín. Sázíme ji hlavně do polostínu, ale snese i slunečné stanoviště. Využívá se i jako podrostová rostlina. Nejvhodnější na výsadbu je vlhká, propustná půda, dobře roste i na kamenitých půdách. Je plně mrazuvzdorná.

  • bika chlupatá (Luzula pilosa), bika bělavá (Luzula luzuloides)
Sedoulek (Ophiopogon)

Vytváří husté trsy převislých listů zelené až černé barvy. Velmi pomalu se rozrůstá. Vyžaduje polostín nebo stín a vlhčí dobře propustnou půdu, která je dobře zásobená živinami. Výborně se hodí do podrostu dřevin a keřů. Můžeme ho pěstovat i v květináči. Je odolný vůči mrazu.

  • sedoulek plocholistý (Ophiopogon planiscapus), Ophiopogon chingii, sedoulek japonský (Ophiopogon japonicus)
Ostřice (Carex)

Ostřice mají svěží zelenou barvu a rychle rostou. Je to velice nenáročná travina, kterou můžeme vysazovat na přímé slunce, do polostínu, i do stínu. Listy ostřice se nemusí stříhat, stačí když ji na jaře ručně vyčešeme suché listy. Ostřice je tolerantní vůči různým typům půd. Nejvíce jí ale vyhovuje výživná, mírně vlhká, a propustná půda.

  • Ostřice japonská (Carex morrowii), Ostřice Grayova(Carex grayi), Ostřice trojklaná (Carex trifida), Ostřice palmová (Carex muskingumensis), Ostřice ošimenská (Carex oshimensis
Rákosík japonský (Hakonechloa macra)

Je stálezelená tráva, která vytváří bohaté přízemní asi 40 cm vysoké trsy s úzkými, převislými, sytě zelenými listy. Nejznámější je kultivar ‘Aureola’, který má list se zlatým proužkem. Nejlepší stanoviště je polostín a stín. Přímé slunce může popálit listy, proto je vhodný do podrostů. Vyžaduje vlhčí, humózní a propustnou půdu. Nesnáší přemokřené zeminy, ve kterých jeho kořeny zahnívají.

Kavyl (Stipa)

Kavyl je nenáročná suchomilná tráva. Vyhovuje mu sušší propustná zahradní půda a slunné stanoviště. Nevyhovují mu pouze těžké jílovité a přemokřené půdy. Stříháme ho na jaře po skončení mrazů na výšku 5–10 cm.

  • Kavyl vláskovitý (Stipa capillata), Kavyl Ivanův (Stipa pennata)
Imperáta válcovitá (Imperata cylindrica)

Vytváří vzdušné řídké trsovité porosty, které jsou na jaře světle zelené. Na podzim se pak mění do zářivě červené. Intenzita zbarvení závisí na slunci. Čím má více slunce, tím více se vybarví. Vyhovují jí dobře propustné, mírně vlhké, humózní půdy bohaté na živiny. Nedaří se jí v těžkých, jílovitých a špatně odvodněných zeminách, a v příliš suchých půdách.

Pěchava vápnomilná (Sesleria caerulea)

Je stálezelená okrasná travina. Vytváří kompaktní trsy úzkých modro zelených listů o výšce přibližně 30 cm. Konce listů jsou mírně převislé. Upřednostňuje slunné stanoviště a mírný polostín. Vyhovují jí dobře propustné, mírně vlhké půdy, ale dobře toleruje i sušší zeminy. Není náročná na živiny. Podobně jako ve volné přírodě preferuje vápnité půdy.

 


Středně vysoké trávy

 Metlice trsnatá (Deschampsia cespitosa)

Listy metlice jsou velmi úzké, jasně zelené barvy a dosahují výšky cca 40-100 cm.  Metlice patří mezi dobře přizpůsobivé kultivary a je zcela nenáročná. Upřednostňuje slunce nebo polostín. Roste na vlhkých půdách, ale snáší i sucho. Na zahradě vyraší koncem března, kdy je vhodné trs seříznout 10 cm nad zemí. Plně mrazuvzdorná.

Smělek (Koeleria)

Je velmi nenáročná stálezelená travina. Nejlépe roste na slunném stanovišti. Vyhovují mu dobře propustné, spíše sušší, písčitohlinité půdy. Toleruje i mírně vlhké půdy, ale přemokřené nesnáší.

  • Smělek štíhlý (Koeleria macrantha), Smělek sivý (Koeleria glauca)
Třtina ostrolistá (Calamagrostis acutiflora)

Je to okrasná tráva, která se rychle rozrůstá, a vytváří husté trsy vzpřímených listů. Ty jsou dekorativní s výrazným podélným pruhováním. Vysazujeme ji na slunné stanoviště, ale dobře roste i v polostínu. Vyžaduje propustnou mírně vlhkou půdu. Ale je tolerantní vůči přechodnému vlhku i suchu. Kultivar v dospělosti doroste do výšky 100 cm. Rostlina nevytváří výběžky a není invazivní. Je nenáročná a dlouhověká.

Proso prutnaté (Panicum virgatum)

Vytváří vzdušné trsy svěže zelených listů, které se během podzimu barví do červena. Vyniká vzpřímeným, štíhlým habitem. Sázíme ho na přímé slunce nebo do polostínu. Nemá žádné mimořádné nároky na půdu, dobře roste na většině půd. Trsy se pomalu rozrůstají pomocí krátkých oddenků.

Dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides)

Dochan vytváří husté trsy zelených listů, které jsou jemně převislé. Listy jsou úzké, špičaté a drsné. Rostou až do výšky 120 cm. Nejvhodnější stanoviště je slunce nebo polostín a dobře se jim daří v sušších a méně vlhkých propustných půdách. Při občasném přihnojení se však dokáže vypořádat i s chudšími písčitými nebo štěrkovými zeminami. Přemokřené zeminy nesnáší.

  • Little Bunny“– výška 40 cm, „Little Honey“– výška 30 cm, „Hameln“– výška 80-100 cm, „Red Head“ – výška až 150 cm

Vysoké trávy

Bezkolenec (Molinia)

Vytváří vzpřímený úzký trs mírně převislých sytě zelených listů. Na podzim se zbarvuje do žluto-oranžových tónů. Ve volné přírodě se objevuje na okrajích lesů a na vlhčích loukách.  Můžeme ji vysazovat na slunce nebo do polostínu. Rostlina je nenáročná, upřednostňuje mírně vlhkou, dobře propustnou půdu.

  • Bezkolenec modrý (Molinia caerulea), Bezkolenec rákosovitý (Molinia arundinacea)
Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis)

Ozdobnice jsou u nás asi nejpopulárnější okrasnou trávou. Je vysoká až 150-170 cm.  Vytváří kompaktní trsy tuhých vzpřímeně rostoucích listů. Vykvétá začátkem srpna vzpřímenými načervenalými latami. Na podzim barví listy do žluta. Ozdobnice vyžaduje teplé slunné stanoviště nebo polostín. Půda by měla být dostatečně živná a vlhčí. Ozdobnice nesnáší zimní zamokření, jinak je plně mrazuvzdorná. Celý trs na zimu svazujeme nebo zkracujeme max. na 1/3 délky, abychom zajistili lepší ochranu před mrazy.

  • Kleine Fontäne“ – výška 150 cm, „Gracillimus“ – výška 150 cm, „Nippon“ – výška 120-160 cm, „Strictus“ – výška 180 cm, „Kaskade“ – výška 180-200 cm, „Variegatus“ – výška 180 cm, „Zebrinus“ – výška 170 cm, „Silberspinne“ – výška 180-200 cm, „Little Miss“ – výška 100 cm, „Red Chief“ – výška 150-170 cm
Ozdobnice obrovská (Miscanthus floridulus)
  • Giganteus“ – výška 200 cm
Pampas dvoudomý (Cortaderia selloana)

Pampas bývá také označován jako pampová tráva nebo kortadérie. Díky svému vzrůstu a nápadným květenstvím se uplatňuje jako solitéra, která je vysoká 1,5 – 2,5 m. Má obloukovitě ohnuté šedozelené listy s ostrými okraji. Vyžaduje maximálně teplé chráněné stanoviště. V zimě ji proto musíme chránit. Před prvními mrazy ji svážeme v horní třetině dohromady a spodní část zakryjeme chvojím nebo bílou netkanou textilií. Ochranný kryt sundáme až na jaře, kdy nehrozí nebezpečí silných mrazů.