Jindřichův Hradec +420 384 321 324 Valašské Meziříčí +420 571 620 229
Navštivte naši Facebookovou skupinu. Najdete tam rady, tipy a inspiraci nejen od nás, ale také od ostatních zahrádkářů.

Listopad – než zalezeme do brlohu

Ještě sázíme!!

Až do doby, než půda promrzne, je stále nejlepší čas na vysazování stromů a keřů. Nejlevněji pořídíte prostokořenné dřeviny (s „nahými“ kořeny) nebo rostliny s kořenovými baly. Tak se vysazuje většina ovocných stromků, ale i větších stromů. Podzimní výsadba je výhodnější z hlediska vlhkosti půdy – nemusíte mít strach, že vám stromek na jaře uschne, protože už bude mít náskok v zakořenění.

Začátek měsíce je ideální pro výsadbu zimní cibule, jarního zelí a česneku. Stroužky by neměly přijít do země dřív, než se teplota půdy ustálí pod 9 °C. Jen tak účinně předejdeme hnilobě česneku – fusariu. Proti této chorobě neexistuje žádné mořidlo a tak je pozdní výsadba česneku jedinou účinnou obranou. Do konce měsíce je třeba stihnout vysázet cibuloviny (především tulipány a narcisy i všechny druhy lilií).

Zimujeme

Okrasné trávy svažte, aby nevymrzla báze rostliny. Stálezelené a jehličnaté dřeviny před příchodem mrazů důkladně zalijte! Vodou nešetřete – nejméně 10 l na rostlinu. Růže přihrňte zeminou a přikryjeme chvojím, hortenzie zasypejte listím do výšky 40 cm a překryjeme chvojím. Choulostivější druhy můžete zakrýt bílou netkanou textilií.

Trávník posečte na 3 – 4 cm, shrabejte listí a přihnojte hnojivem s větším podílem draslíku, který ovlivňuje růst kořenů, podporuje tvorbu drnu, zlepšuje odolnost proti houbám a vymrzání.

Vápníme zpravidla 1x za 3 roky. Vápník zlepšuje drobivou strukturu, schopnost provzdušnění půdy a zabraňuje kyselé půdní reakci.

 

Jindra Zvěřinová,

Vedoucí úseku zahrada Valašské Meziříčí