Jindřichův Hradec +420 384 321 324 Valašské Meziříčí +420 571 620 229
Navštivte naši Facebookovou skupinu. Najdete tam rady, tipy a inspiraci nejen od nás, ale také od ostatních zahrádkářů.

Jak správně zalévat

Krásné léto na zahradě je, troufáme si říct, snem každého z nás. Jednou ze základních esencí pro takové léto je voda. Voda je stejně jako pro člověka důležitá i pro rostliny a proto musíme v létě pravidelně zalévat.
Člověk, dle dlouhodobých výzkumů, vydrží bez jídla více, než 30 dnů, ale bez pití sotva tři. Rostliny jsou na tom podobně. Po několika dnech bez zálivky vadnou, chřadnou a hynou, voda je jejich přirozenou potřebou.

Rostliny v přírodě si musí vystačit s deštěm, a jsou pro to uzpůsobené. Rostliny pěstované na našich zahrádkách už tak odolné nejsou, a proto, aby kvetly, plodily a dělaly nám radost potřebují pravidelnou zálivku.
Zalévání má také svá pravidla. Víte například, že některé rostliny prospívají mnohem lépe, střídá-li se u nich doba sucha a vlhka?
Příkladem je třeba obyčejný trávník. Budeme-li ho totiž zalévat každý den trochu, zdaleka nebude vypadat tak skvěle, jako když dostane pořádnou zálivku dvakrát do týdne. Jiným příkladem jsou rajčata, která pro dobrou plodnost zaléváme obden, aby jim půda mezi zálivkami poněkud vyschla. Pak dají bohatou a zdravou úrodu.

Abyste si zalévání usnadnili a dodrželi pravidelnost, máme pro vás několik tipů:
1) Balkonové rostliny můžeme pěstovat v samozavlažovacích truhlících, v nichž se nachází zásoba vody, která vystačí na několik dní, čímž se povinnost každodenní zálivky rozmělní na pouhé dvě zálivky týdně.
2) Náročné nošení konví s vodou lze s výhodou nahradit použitím hadic s různými rozstřikovači, a to jak ručními tak stacionárními.
3) V mnoha případech lze pak zálivku zcela automatizovat a řídit ji samočinnými programátory, které pouští vodu periodicky samy.
4) Pro zálivku mladých stromků můžete použít zavlažovací vaky.

Máme pro vás seznam produktů, které se vám v létě také budou hodit:
Aquaprogram Stocker zahrnující rychlospojky a další fitinky pro spojování hadic
Rozstřikovače ruční i stacionární, zavlažovací hubice a pistole
Souprava na osvěžování vzduchu
Hadice
Konve

Další rady a tipy také nejrůznější náčiní na vás čekají u nás, rádi vám pomůžeme vybrat a doporučíme to pravé pro vaši krásnou zahrádku.