jsou stálezelené, teplomilné, většinou trnité stromy či keře s lehce kožovitými listy, které pocházejí z tropické a subtropické jihovýchodní Asie a Austrálie.
V Evropě se pěstování citrusů rozšířilo až v 15–16. století. Teprve v 19. století se do Evropy z Číny dostaly mandarinky.
Většina známých citrusů jsou hybridy. Pouze mandarinka, pomelo a cedrát jsou původní druhy.
Odrůdy citrusů se v kultuře roubují na podnože, jimiž je zejm. citronečník (Pontirus trifoliata) nebo i vlastní semenáče.
V našich podmínkách citrusy pěstujeme jako přenosné rostliny – v létě venku, na zimu je schováme před mrazem. Dají se pěstovat celoročně jako pokojové rostliny.
Nároky a pěstování:
- Světlo – milují plné slunce
- Teplo – ideální teplota v létě je 18–25 °C, letníme venku
- Přezimování je vhodné při nižších teplotách (10–22 °C), lépe však při nízkých (5–10 °C). Koncem února je vhodné teplotu postupně zvyšovat. Rostlina začíná růst při teplotách 9–12°C. Nemají rády zimní průvan.
- Zálivka – rostlina nesnese přelévání a trvalé vlhko. Při chladném přezimování zálivku omezíme. V létě a při teplém přezimování vydatná zálivka.
- Hnojení – během hlavního růstu v období duben–srpen hnojit každý týden. V srpnu přihnojovat přestáváme. Během zimních měsíců nehnojíme vůbec.
- Substrát – by měl být propustný, kvůli dobrému zásobení vodou, ale i jejímu odvodu, aby se ke kořenům mohl dostat vzduch. Musí být kyprý bez sklonu k zabahňování. Připravíme ho ze směsi rašeliny, cihlové drti, zeolitu a křemičitého písku, přidat můžeme také kompost, jemně drcenou borovou kůru, pomalu rozpustné hnojivo a perlit. Nejlépe použít speciální substrát pro citrusy. Nezapomeňte na asi 1–3 cm silnou drenážní vrstvu, např. z keramzitu na dno květináče.
- Plody – většina je samosprašná, opyluje hmyz; některé kvetou 1x ročně (pomerančovník, grapefruit), jiné kvetou vícekrát (Meyerův) nebo s krátkými přestávkami (citroníky); na výživu plodů potřebuje rostlina na jeden plod 20–30 listů;
POMERANČOVNÍKY (Citrus x sinensis)
je strom výšky 10–15 m, během vegetace požaduje vysokou teplotu a hodně slunečního svitu, v období klidu přežije krátkodobý pokles teplot pod bod mrazu. Nesnáší zasolenou půdu.
Typy a kultivary: obyčejné (např. kultivary Jaffa, Valencia), krvavé (Moro, Ruby), pupečné (bezsemenné – Robertson Navel, Washington Navel), hořké (Citrus xaurantium)
MANDARINKY (Citrus reticulata, deliciosa, unshiu, xnobilis a kříženci:
- Klementinka – plody sladké, šťavnaté a snadno loupatelné, obvykle bez semen. Kultivary Marisol, Oronules a Esbsal.
- Tangerinka – vznikla křížením mandarinek a pomerančů, hůř se loupe, dílky drží pevněji u sebe a obsahují semena
- Mandora – obchodní název Topas; kříženec mandarinky a pomeranče; kůra je tenčí, špatně se loupe, má semena, sklízí v únoru až březnu, na trh se dostává v době, kdy už pravé mandarinky nejsou
POMELA, ŠEDOKY (Citrus maxima) – strom výšky 5–15 m, plody dosahují i 5 kg, komerčně se pěstují na 1 kg
GRAPEFRUITY (Citrus xparadisi) – kříženec pomela a jamajského pomeranče, má 4 barevné formy: bílý, žlutý, růžový a červený, strom výšky 5–6 m, ročně plodí až 700 ks grepů.
CITRONÍKY (Citrus limon) – kříženec s mnoha kultivary (Lisa, Lisbon, Israel, Ghana, Sirasusano)
Strom výšky 3-6 m, přežije krátkodobý pokles teplot pod bod mrazu, kvete a plodí průběžně po celý rok, (resp. vícekrát ročně), má současně květy a zároveň i zralé plody, jejich zrání trvá 9 až 12 měsíců, obvykle se sklízejí třikrát do roka. Žádá dostatečné množstvím vláhy.
CITRONÍK MEYER (C. meyeri) – má oválnější plody než u citronů, s tenkou slupkou, méně kyselé a mnohdy i naoranžovělé. Rostlina je taktéž o něco mrazuodolnější, snáší i „drsnější“ zacházení, celoročně bohatě kvete, ochotně přináší plody, po opadu listů výborně reaguje na hlubší řez a regeneruje. Vhodný do bytů, ale pozor na přemokření a nedostatek světla – shazuje listí.
LIMETY/LIMETKY – kříženci mnoha kultivarů; plody mají zelenou barvou, menší velikost a mírnější kyselost než citron.
BERGAMOT (Citrus ×bergamia) – kříženec, který se pěstuje pro silici, jež se podílí na chuti a vůni čaje Earl Grey.
KUMQUAT/KUMKVAT/NAGAMI (Citrus japonica, dříve řazen do rodu Fortunella)
Je keř nebo malý stromek (3–4 m), plody oválné 2–4 cm dlouhé, oranžové a jedlé i se slupkou.
KALAMONDIN/CALAMANSI (Citrus ×microcarpa) – kříženec mandarinky a kumkvatu; keř nebo strom 3–6 m vysoký, velmi úrodný, plody malé 2,5-4 cm, mírně zploštělé. Vhodný i do bytů – tolerance suchého tepla, také pro okrasné účely. Mrazuvzdorný do -6°C.
CEDRÁT (Citrus medica) – trnité keře, častěji však stromy (4 m), plody dorůstají do velikosti až 20 cm, bývají oválné, hladké neb vrásčité a někdy i bizarního tvaru, žluté, oranžové; má mnoho kultivarů:
Etrog (židovský cedrát), Digitata (buddhova ruka), Moroccan, Yanover, Braverman, … Vyrábí se z něj kandované ovoce, cukrovinky, likéry, zmrzliny, oleje