Jindřichův Hradec +420 384 321 324 Valašské Meziříčí +420 571 620 229
Navštivte naši Facebookovou skupinu. Najdete tam rady, tipy a inspiraci nejen od nás, ale také od ostatních zahrádkářů.

Březen – první květy

V březnu na zahradě rozkvétají jarní cibuloviny, ale také okrasné keře. Vedle sněženek, krokusů, bledulí, hlaváčků, kosatců, se těšíme z květů vrby (kočiček), mandloní, dřínu a zlatice. Podle počasí z trvalek a růží odstraníme zimní kryt, také odumřelé části rostlin, sestřihneme trávy.

Pokud již není zmrzlá půda, je nejvhodnější období pro výsadbu růží, živých plotů a všech okrasných keřů i stromů.

Na zeleninové zahradě vyséváme salát, ředkvičky, pastinák, kedlubny a špenát. V 2. polovině měsíce vyséváme jarní ředkev, černý kořen, kopr, na konci měsíce vysadíme cibuli sazečku a jarní česnek. V případě chladného počasí si pomůžeme bílou netkanou textilií. Do výsevních truhlíků vyséváme celer, lilek, majoránku, rajčata a papriku, pokud jsme ji již nevyseli koncem února.

Na záhony, na které nemáme v plánu hned něco vysévat, rozhodíme semena rostlin pro zelené hnojení (hrách, peluška, lupina, hořčice, řepka a jejich směsi).

Provádíme průklest ovocných stromů a jarní postřik proti přezimujícím škůdcům. Nezapomeneme na postřik proti kadeřavosti broskvoní! Již při 7°C nad nulou je tato houba aktivní, a čím jsou teploty vyšší, tím rychleji se šíří, napomáhá tomu i vlhké počasí. Stříkáme tedy v předjaří aspoň 3x , v rozmezí zhruba 1 týdne, kdy začínají rašit vrcholové pupeny. Ke kontaktním přípravkům je vhodné přidat smáčedlo. Ovocné druhy přihnojujeme kompostem, případně granulovaným hnojem.

Podle počasí přihnojíme kombinovaným hnojivem i trávník, který jsme nedříve vyhrabali, provzdušnili.

 

Jindra Zvěřinová,

Vedoucí úseku zahrady, Valašské Meziříčí