Jindřichův Hradec +420 384 321 324 Valašské Meziříčí +420 571 620 229

Prostokořenné ovocné stromky

08.11.2022

= dřeviny s holými kořeny, tedy ty bez zemního balu a květináče, jsou ze všech sazenic nejlacinější. Na rozdíl od rostlin v květináči však mají jen omezenou dobu pro výsadbu. Ta je v příznivých podmínkách možná od října do začátku dubna.

Je lepší vysadit prostokořenné ovocné stromky nebo stromky v kontejnerech?

Zkušení zahradníci doporučují sázet stromky prostokořenné – už proto, že stromek s holými kořeny si podle nich lépe a snadněji zvykne na zeminu na cílovém stanovišti. Zároveň ale platí, že čerstvě vysazený prostokořenné stromek vyžaduje hodně péče, především pravidelnou a bohatou zálivku.

Důležité je také nezapomenout na fakt, že prostokořenný ovocný stromek musí do země, ještě než začne rašit – v našich podmínkách tedy nejpozději v dubnu. Později už jej sázet nedoporučujeme.

Oproti tomu stromky v kontejnerech je možné vysazovat prakticky kdykoli – kromě velmi teplých dnů (nad 25 °C) a období, kdy je promrzlá půda.

Tipy k výsadbě prostokořenných stromků

  • Vždy zkraťte roztřepené kořeny, stromek zbavte také kořenů, které nejsou už na pohled v kondici. Zastřihněte i terminální kořen, a to tak, aby dřevo na řezu mělo bílou nebo smetanově žlutou barvu.
  • Pokud máte možnost a čas, namočte kořeny na 24 hodin do vody, zvýšíte tím výrazně pravděpodobnost správného ujmutí.
  • Prostokořenné stromky po výsadbě důkladně zavlažujte, než zakoření, jsou hodně žíznivé. Pokud neprší, zalévejte každý 3. den v dávce nejméně 15-30 litrů na stromek (2 – 3 kbelíky). Opomenutí péče v tomto případě znamená zaschnutí kořenů a ztrátu stromku.
  • Nezapomeňte na přivázání stromku ke kůlu, aby mohl v klidu kořenit. Jak dlouho toto kořenění trvá? Obvykle celý první rok – teprve na podzim se u na jaře vysazeného prostokořenného stromku dá mluvit o dostatečném zakořenění.
  • Vykopeme tedy jámu nejméně 1x větší než je kořenový systém.    Na dno vysypeme kvalitní kompost a můžeme přidat obyčejný substrát smíchaný se stávající zeminou.    Pokud nahrazujeme starý strom za nový, vyměníme všechnu zeminu z jámy. Předejdeme tak jednostrannému vyčerpání půdy a chřadnutí rostlin

 

Podmínky k růstu

  • Ovocné dřeviny potřebují slunce. To dá plodům barvu a senzační chuť.
  • Dbáme také na dostatek prostoru.
  • Velikost dospělého stromu určuje typ podnože.
  • Doporučená vzdálenost pro nízké zákrsky je 2 až 3 m, pro čtvrtkmeny okolo 4 až 5 m; polokmeny 5 – 7 m a u vysokokmenů počítáme s korunou širokou až 10 m. S minimem místa si vystačí štíhlounká vřetena.

8. 11. 2022