Jindřichův Hradec +420 384 321 324 Valašské Meziříčí +420 571 620 229

Leden – co dělat a na co se připravit

06.01.2024

Čas od času zkontrolujeme, zda se nepoškodilo krytí proti okusu a mladé stromy neokousala zvěř.

Pokud svítí slunce, mladé stromky přistíníme, zejména pokud jsme je na podzim nenatřeli vápnem. To proto, že by se stromky mohly prohřát a v mrazivé noci by pak mohly omrznout.
Není-li sníh ani déšť, měli bychom nově vysazené dřeviny (zejm. stálezelené a jehličnany) za bezmrazého počasí občas zalít. Někdy se domníváme, že nám stromky vymrzly, ale mohlo se stát, že prostě uschly, protože neměly dost vláhy.

Můžeme pomalu začít s řezem ovocných stromů, a to jádrovin – jabloní a hrušní. Musíme ale vybrat bezmrazé dny, optimální je teplota okolo nuly. Řezné plochy ošetříme štěpařským voskem. Stejně tak u stromů a keřů okrasných provádíme průklest korun, aby nebyly příliš zahuštěné, odstraníme zaschlé či poškozené větve.

Na okně si můžeme přirychlit pažitku nebo cibulku i si vysít řeřichu.

Je čas vysít pelargonie, lobelky, begónie nebo petúnie – jejich růst je pomalý, takže pokud chceme mít v truhlíkách v květnu již pěkné nakvetlé rostliny, je třeba je předpěstovávat už nyní.
Loňské muškáty uskladněné v chladné místnosti nyní seřízneme na polovinu a přeneseme ze tmy do světlé místnosti. Nasadí na nové výhony a pěkně se rozkošatí.

Zatímco ještě sklízíme zvenku zimní cibuli, růžičkovou kapustu a pórek, rozmýšlíme, co budeme pěstovat na jaře. V obchodech se objevují semínka nejrůznějších druhů zeleniny a bylinek, neváhejte, a udělejte si čas na nákup, dokud je z čeho vybírat.

 

Jindra Zvěřinová,

Vedoucí úseku zahrada Valašské Meziříčí